22 czerwca 2017

Aktywność przy biurku

Człowiek stworzony został po to, aby się ruszać i nie naturalne jest, kiedy to tego ruchu jest mało lub w ogóle jest go brak. Aktywność fizyczna pomaga w leczeniu niektórych dolegliwości, polepsza samopoczucie i kondycję oraz powoduje że chce się nam więcej. Całe szczęście panuje teraz moda na  uprawianie wszelkiego rodzaju dyscyplin sportowych. To dobra wróżba w szczególności dla pracowników biurowych, których ilość w dobie cyfryzacji i internetu rośnie w zastraszającym tempie.

Korporacyjne standardy niestety nie działają zbyt dobrze na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia na dłuższą metę może wywoływać niepożądane skutki. Jednak łatwiej niż pracę, jest zmienić nawyki i wdrożyć do codzienności kilka zmian, które podniosą jakość funkcjonowania w obliczu godzin spędzanych przy biurku.

Przedstawimy teraz jakie skutki może mieć brak aktywności przy biurku.

Postawa siedząca wyłącza z pracy duże grupy mięśniowe nóg, które stanowią pompę tłoczącą krew w naszych naczyniach. Wtedy gdy mięśnie się nie kurczą, ciśnienie w żyłach spada i ciężko jest dostarczyć odpowiednią ilość tlenu. Niedotleniony mózg pracuje na wolniejszych obrotach, a więc ciężko jest przez 8 godzin wyrobić się ze swoimi obowiązkami.

Napięcie mięśni szyi poprzez wysuwanie głowy w przód oraz pochylanie jej spowodowane pracą przy komputerze może wywoływać duże dolegliwości bólowe w obrębie szyi, karku i ramion.

Siedzenie jest nie bez znaczenia dla składu kości. Ruch to naturalny stymulant do wzrostu gęstości kośćca, której spadek związany jest z fizjologicznym starzeniem się organizmu, więc należy podejmować czynności, by taki proces opóźniać.

Osoby aktywne cieszą się lepszą przemianą materii. To bardzo ważne dla naszego przewodu pokarmowego. Luźne ułożenie jelit jest zdecydowanie dla nas lepsze, a niestety w siedzeniu są one ściśnięte, stąd mogą się brać problemy z wypróżnieniem i zaparciami.

Warto jest w ciągu pracy robić sobie przerwy kilkominutowe na wstanie od biurka, by rozprostować nogi i trochę się porozciągać.