11 października 2017

Co ma wpływ na jakość naszego odpoczynku?

Sen stanowi nieodłączny element naszego życia i bez niego trudno byłoby nam prawidłowo funkcjonować. Wspomaga on odnowę komórek, poprawia zdolności poznawcze oraz korzystnie wpływa na jakość koncentracji. Na jakość naszego snu ma wpływ wiele czynników, na szczęście większość z nich możemy kontrolować.

W znaczącym stopniu na jakość snu wpływa wybór odpowiedniego oświetlenia, dbałość o zachowanie rytmu dobowego oraz wysiłek fizyczny. Jednak nie tylko te czynniki wpływają na jakość odpoczynku. Jeśli pragniemy zapewnić sobie zdrowy i pełnowartościowy sen, nie możemy zapomnieć o materacu. Właśnie on powinien zapewnić naszemu kręgosłupowi jak i całemu ciału prawidłowe położenie oraz podtrzymanie. Warto jest więc wydać nieco więcej pieniędzy na materac i cieszyć się nim przez długie lata.

Jak wybrać ten odpowiedni materac? Powinniśmy się kierować przede wszystkim jego twardością. Wiele osób zmaga się z tym problemem ponieważ nasza waga może na przestrzeni lat znacznie się wahać.

Inna bardzo ważna kwestia to dbanie o czystość materaca. Przecież to właśnie w łóżku spędzamy 1/3 naszego życia. warto jest więc zadbać, aby czas ten był spędzany w miejscu wolnym od drobnoustrojów. Wymiana prześcieradła oraz pościeli nie jest wystarczająca jeśli chcemy zapewnić sobie najwyższy poziom higieny snu. Bardzo dobrze jest jeśli materac posiada prawidłowa wentylację, dzięki czemu umożliwiony jest maksymalny obieg powietrza. Dobra wentylacja, odprowadzanie wilgoci skutecznie uniemożliwiają rozwój i gromadzenie się kurzu, roztoczy i mikroorganizmów we wnętrzu materaca. To rozwiązanie szczególnie docenią wszyscy alergicy.

Wartościowy odpoczynek jest zależny od naszych wyborów i przyzwyczajeń. Warto wypracować sobie odpowiednie nawyki, które zapewnią nam maksymalne zregenerowanie się. Przy chęci uzyskania zdrowego snu ważne jest również otoczenie. Odpowiednie oświetlenie, zapewnienie ciszy i spokoju – wszystko to jest tak samo ważne jak wybór materaca.