25 lipca 2017

Dyskopatia, czyli dlaczego dyski wypadają.

Czym w ogóle jest dysk? Krążek międzykręgowy popularnie zwany dyskiem, to rodzaj tkanki łącznej znajdujący się między trzonami kręgów w kręgosłupie. Są to swego rodzaju amortyzatory, które dają kręgosłupowi ruchomość, umożliwiając mu schylanie, prostowanie czy wszelkie ruchy obrotowe, zabezpieczające przed ocieraniem się kręgów o siebie i prowadzącym do tego uszkodzeniami.

Główną przyczyną wszystkich problemów z kręgosłupem jesteśmy my sami. Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, znikoma dawka aktywności fizycznej to dla organizmu stan patologiczny. Człowiek został zaprogramowany w taki sposób by się ruszać. To, że nasz kręgosłup poddawany jest różnego typu obciążeniom jest sprawą naturalną. Ale kiedy robi się to w niewłaściwych proporcjach dochodzi do przeciążeń lub uszkodzeń.

Jak objawia się problem z dyskiem? Bólem. Jest to zazwyczaj bardzo silny ból, trudny do zwalczenia, czasami przewlekły, a czasami nagły i ostry. Dyskopatii mogą również towarzyszyć mrowienie, zaburzenia czucia, czy też kłucie. Zazwyczaj pojawia się też problem z poruszaniem się. Elementem który jest najbardziej narażony na uszkodzenia jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa – to właśnie on musi znosić najwięcej obciążenia.

Statystyki pokazują, że aż 60 % przypadków wypadnięcia dysków dotyczą właśnie tego odcinka kręgosłupa. Rzadziej dotyczą one odcinka szyjnego i piersiowego. To miejsce narażone jest na tak często urazy, z tego względu że poniżej odcinka lędźwiowego znajduje się środek ciężkości człowieka – dlatego właśnie w tym fragmencie dochodzi do największych obciążeń.

Jak więc leczyć dyskopatię? W głównej mierze zależy to od przyczyny pojawienia się bólu. Jeśli jest to coś poważniejszego konieczne jest postępowanie medyczne, a czasami nawet interwencja neurochirurga. Natomiast zabieg operacyjny jest ostatecznością. Leczenie dyskopatii najczęściej odbywa się w gabinecie fizjoterapeutycznym. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że fizjoterapeuci posiadają lekarstwo na tę przypadłość. Metoda oraz leczenie dobierane są indywidualnie pod każdego pacjenta. Najważniejsze jest prawidłowego zdiagnozowanie problemu i zakwalifikowanie danego pacjenta do odpowiedniej grupy. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia dobierane jest leczenie. Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się około 3 % pacjentów, a reszta z nich leczona jest przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów.