29 marca 2017

Fizjoterapia kobiet w ciąży.

Ciąża to jeden z ważniejszych momentów w życiu kobiety, podczas którego dochodzi do wielu zmian w organizmie. To czas, kiedy organizm przechodzi w ciągu dziewięciu miesięcy szereg przemian, tak żeby zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwijającego się płodu. Zmiany w obrębie kręgosłupa często przyczyniają się do wzmożonego napięcia w obrębie mięśni i więzadeł. Może to powodować dolegliwości bólowe, uczucie zmęczenia i sztywności oraz bóle promieniujące do kończyn.

Kobiety w ciąży najczęściej zmagają się z takimi dolegliwościami jak: bóle kręgosłupa zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie mięśni szyi i barków, bóle promieniujące wzdłuż pośladka i kończyny dolnej, bóle w obrębie miednicy, obrzęki rąk i nóg, drętwienie palców, ból w obrębie stawów kolanowych i biodrowych podczas dłuższej aktywności lub staniu.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie ma przeciwwskazań do umiarkowanej aktywności fizycznej. Badania naukowe wskazują na to, że wydolność kobiety ciężarnej jest na poziomie kobiety nie będącej w ciąży. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży stwarzają warunki do prowadzenia regularnej aktywności fizycznej – pozwala to na ograniczenie w jak największym stopniu różnych dolegliwości.

W związku z licznymi zmianami ważnym aspektem jest odpowiednie dobranie aktywności, która ukierunkuje poprawę statyki ciała. W zależności od tego jakie są możliwości fizycznych oraz tego w jakim stopniu wyglądała wcześniej aktywność kobiety. Wprowadza ćwiczenia w pełnych zakresach, ćwiczenia uelastyczniające mięśnie brzucha oraz mięśnie w obrębie kręgosłupa, ale również ćwiczenia rozciągające i oddechowe.

Fizjoterapia kobiet w ciąży to istotna kwestia. Wprowadzenie aktywności fizycznej i ukierunkowanych ćwiczeń powoduje redukcje objawów bólowych.