19 grudnia 2016

Jak działa nasz kregosłup

Kręgosłup to część układu szkieletowego, który spełnia takie funkcje jak układ podporowy dla całego organizmu, jako narząd ruchu dający nam dość ograniczony zakres ruchów oraz jako narząd ochrony rdzenia kręgowego. Kręgosłup w części szyjnej łączy się z czaszką, która mieści w sobie wiele ważnych i wrażliwych narządów takich jak mózg, ucho wewnętrzne, oko.

Nasz kręgosłup spełnia funkcję obronną dla narządów mieszczących się w czaszce. Jest tak głównie dzięki swojemu ukształtowaniu to znaczy dzięki lordozie szyjnej, kifozie piersiowej oraz lordozie lędźwiowej.

Taki sposób ukształtowania czy z kręgosłupa element sprężysty, w którym rozkład sił osiowych jest dobrze rozłożony i przenoszony. Przez wiele milionów lat postawa człowieka się kształtowała, aby osiągnąć postawę wyprostowaną. Kiedy kręgosłup się już przystosował do takiej postawy, to gwałtownie próbujemy to zmienić. Dzisiaj wymagamy by przystosował się on do pracy siedzącej. Już od najmłodszych lat wykorzystujemy kręgosłup w tej pozycji. Po wielu godzinach w szkole, a potem w domu znowu siedzimy przy odrabianiu lekcji, czy też później na studiach czy w pracy. Zapominamy o sporcie, który tak dobrze kształtuje sylwetkę.

Powinniśmy wplatać do naszej codzienności jak najwięcej aktywności fizycznej. Czyli na przykład pływanie, ćwiczenia w domu, czy cokolwiek innego by wspomóc kształtowanie kręgosłupa i całej sylwetki.