21 grudnia 2016

Jak odpowiedni zdiagnozować, a później leczyć obrzęki.

Układ limfatyczny człowieka składa się z szeregu naczyń i narządów wśród których znajdują się między innymi naczynia limfatyczne i tkanki limfatyczne. W skład układu limfatycznego wchodzą także: grasica, śledziona, migdałki oraz grudki wyrostka robaczkowego.

Układ limfatyczny spełnia trzy funkcje: odpornościową – w węzłach limfatycznych powstają niektóre białe ciałka krwi, neutralizującą – zobojętnianie ciał obcych dla organizmu oraz odprowadzającą – czyli odprowadzanie limfy z powrotem do krwi.

Chłonka czyli innymi słowy limfa to płynna tkanka w skład której wchodzą osocze i limfocyty. Naczynia limfatyczne transportują chłonkę do węzłów chłonnych, gdzie jest filtrowana i oczyszczana ze szkodliwych substancji, by potem połączyć się z układem krwionośnym/żylnym.

By zachować równowagę objętości chłonki, która uległa przemieszczeniu do tkanek, musi zostać z nich odprowadzona. Wszelkie zaburzenia układu chłonnego mogą objawiać się występowaniem obrzęków.

Jak odpowiednio diagnozować takie dolegliwości? Istnieje kilka metod, pierwsza z nich to limfografia. Polega ona na śródskórnym wprowadzeniu pół ml błękitu patentowego w okolicę stopy lub ręki, barwnik eliminowany jest za pomocą naczyń limfatycznych. U osób zdrowych od powstałej plamy rozchodzą się promieniście naczynia limfatyczne, w przypadku obrzęku limfatycznego sieci tej nie stwierdza się. Pozostałe metody diagnozowania obrzęków to: ultrasonografia, tomografia i NMR, kseroradiografia oraz scyntygrafia limfatyczna.

Obrzęk to stan zwiększonej objętości płynu pozanaczyniowego w przestrzeni pozakomórkowej tkanek. Kliniczne obrzęki powstają, gdy ilość zatrzymanego płynu przekroczy wartość 4 – 7 litrów. Istotą obrzęku jest zatrzymanie nadmiernej ilości substancji białkowych w płynie tkankowym.

Jakie są przyczyny występowania obrzęku?

Są to: zwiększone ciśnienie filtracyjne, zmniejszenie gradientu ciśnienia osmotycznego w poprzek ściany naczyń włosowatych, zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych oraz niedostateczny przepływ chłonki.