20 kwietnia 2017

Jak skutecznie zapobiec urazom sportowym?

Z łaciny uraz oznacza sytuację oddziaływania jakiegoś czynnika mechanicznego, czy termicznego, która prowadzi do powstawania uszkodzeń w obrębie tkanek. W zależności od danego czynnika oraz jego intensywności może dojść do uszkodzenia o różnym stopniu. Dalsza część artykułu poruszy problem urazów w obrębie aparatu ruchu oraz możliwościach najskuteczniejszego radzenia sobie z nimi.

Co najczęściej powoduje powstawanie urazów? Dzisiaj panuje moda na sport, który mimo swoich pozytywnych aspektów może przyczyniać się również do powstawania niechcianych urazów. Powstawanie takich kontuzji często wiąże się z wieloma czynnikami. Do których należy: pośpiech, brak systematyczności, ale także presja narzucana przez innych lub też przez samego siebie.

Jeśli decydujemy się na podjęcie aktywności fizycznej, to powinniśmy ją wykonywać systematycznie i nie przeciążać się za bardzo. Nieregularny i bardzo intensywny trening może się przyczynić do powstania urazów, kontuzji i przeciążenia aparatu ruchu.

W fizjoterapii ruch to bardzo ważna sprawa, lecz nie można popadać w skrajności. Ćwiczenie ponad siły nie przyniesie szybszych efektów, czy też szybszego poprawienia kondycji, a może za to doprowadzić do niechcianych urazów. Pierwszym etapem jeszcze przed rozpoczęciem właściwego treningu powinna być solidna rozgrzewka. To właśnie odpowiednie rozgrzanie mięśni i przygotowanie organizmu na wysiłek może zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Ryzyko niekorzystnych dla nas konsekwencji w sporcie istnieje zawsze i należy się z tym liczyć. Do urazów ostrych może dojść w wyniku upadku, nieprawidłowego lądowania, czy tez zderzenia z drugą osobą. Takie zdarzenia są tak jakby wpisane w sport i należy wziąć pod uwagę możliwość ich występowanie. W przypadku urazów przewlekłych jest nieco inaczej. Na tego typu schorzenia bardzo często sami pracujemy. Ignorowanie bólu, gwałtownie narastające obciążenia, czy pokonywanie za wszelką cenę swoich słabości, może prowadzić nawet do uszkodzeń aparatu ruchu.

Istnieją metody leczenia urazu sportowego, lecz lepiej jest temu zapobiegać. Ponieważ powstawanie takich urazów cyklicznie, może skutkować czymś znacznie poważniejszym. Dlatego pamiętajmy lepiej jest zapobiegać niż leczyć.