11 czerwca 2017

Jaki materac wybrać, by nasz sezon był w pełni zdrowy

Ciągły pośpiech, mało snu lub też sen o niskiej jakości. Jednak można sprawić, by komfort nocnego odpoczynku uległ znacznej poprawie. Dobrze przespana noc daje nam energię na dalszą część dnia. By tak się stało musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. 

Pierwszym z nich jest pościel. Puchowa, tradycyjna może wyzwalać objawy alergii na kurz oraz roztocze. Pościel wełniana polecana jest dla osób cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe stawów, zapalenie ścięgien i mięśni oraz astmę. Nocny mikromasaż wełny sprawia, że krążenie ulega poprawie. Zaś pościel z poliestru łatwiej utrzymać w czystości i jest ona zalecana dla alergików.

Profilowany podgłówek utrzymuje kręgosłup szyjny w linii prostej. Bardzo dobrze dostosowuje się on do ciała i równomiernie rozkłada nacisk głowy, dzięki temu zmniejsza się ucisk na połączenia kręgów szyjnych oraz napięcie mięśni przy różnych ułożeniach ciała podczas snu.

Stelaż łóżka w 30% decyduje o komforcie łóżka. Przejmuje on część pracy, którą wykonuje materac. Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób bardzo ciężkich oraz stosujących materace o wysokiej elastyczności punktowej. Dobre stelaże posiadają strefy twardości, które wspomagają zdrowotną rolę jaką ma spełniać materac. Stelaż zapewnia również właściwą eksploatację materaca, pomaga w procesie wietrzenia, utrudniając tym samym gromadzenie wilgoci, a przez to chroni przed rozwojem pleśni.

Materac – jest najbardziej odpowiedzialny za jakość naszego snu. To przedmiot, który jest najbliżej nas, znosi nasz ciężar i masuje nasze ciało. Mamy dwa rodzaje materaców: sprężynowe oraz piankowe.  A dalej dzielą się one na: materace bonelowe, kieszeniowe, lateksowe, piankowe.

Kilka użytecznych uwag:

– nie należy kłaść materaca na podłożach takich jak podłoga czy lita płyta, które uniemożliwiają prawidłową wentylację

– użytkowanie materaca bezpośrednio na podłodze powoduje, że jesteśmy narażeni na wdychanie kurzu i roztoczy

– materace obustronne należy przynajmniej raz na 6 miesięcy obrócić, zwiększa to żywotność i poprawia higienę snu. Można także obrócić materac na linii głowa-nogi, aby wszystkie miejsca materaca były obciążone równomiernie

– materac jednostronny należy używać tylko po stronie pikowanej

– do prania nadają się tylko pokrowce, które mają wyraźne i jednoznaczne oznakowanie takiej możliwości

– niektóre pokrowce posiadają zamek technologiczny, przeznaczony tylko do montażu pokrowca w fazie produkcji i jest on zabezpieczony klamrą przed rozsunięciem. Pokrowce z tak zabezpieczonym zamkiem nie nadają się do prania

– pokrowce nadające się do prania należy prać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza

– nie należy siadać na narożnikach stelaża w momencie gdy jest on podniesiony

– zaleca się stosowanie ochraniaczy i przekładek higienicznych w celu przedłużenia żywotności materaca