Kinesiology Taping

Kinesiology Taping została opracowana 35 lat temu przez dr Kenzo Kase, japońskiego chiropraktyka.
Wykorzystuje ona elastyczną, bawełnianą taśmę naklejaną bezpośrednio na skórę pacjenta. Taśma K-Active działa na przyczynę bólu i nieprawidłową dynamikę ruchu. Używany w tej metodzie plaster ma parametry zbliżone do ludzkiej skóry (rozciągliwość 130-140%), jest przepuszczalny dla powietrza, wodoodporny i nie alergizujący. Jedynym przeciwwskazaniem do jego stosowania są ostre choroby infekcyjne skóry.

Metoda ta jest skuteczna, łagodna i bezpieczna dla pacjenta. Oddziałuje na pacjenta 24 godziny na dobę, przedłuża efekty fizjoterapii na okres między zabiegami. Jest źródłem bodźców mechanicznych oraz sensorycznych działających przez cały okres naklejenia plastra. Poprawia wzorzec ruchu przez co znacząco zmniejsza ból i skraca okres dysfunkcji.

Kinesiology Taping nie ogranicza ruchu w stawach tylko koryguje nieprawidłową pozycję powierzchni struktur okołostawowych. Wspiera przez to funkcję stawów, aktywizuje mięśnie uszkodzone, normalizuje napięcie mięśniowe i powięziowe, poprawia propriocepcję i mikrokrążenie, likwiduje zastoje i obrzęki limfatyczne.

Cele aplikacji wykorzystywanych w Kinesiology Tapingu:

  • aplikacja mechaniczna stosowana w celu zwiększenia elastyczności tkanek, wykorzystuje bodźce odbierane przez skórę.
  • aplikacja powięziowa poprzez napięcie plastra, zbiera tkankę powięziową i podtrzymuje lub pomaga ją utrzymać w pożądanej pozycji.
  • aplikacja miejscowa służy do redukcji napięcia mięśniowego i jest zakładana na miejsca zmienione procesem zapalnym, obrzękiem i punkty bolesne.
  • aplikacja więzadłowo- ścięgnista dostarcza bodźce z tych obszarów, powodując zwiększoną stymulacją mechanoreceptorów a tym samym torowanie proprioceptywne,
  • rozluźniające napięcia więzadeł i ścięgien.
  • aplikacja funkcjonalna jest stosowana w przypadku ograniczenia ruchomości i niewłaściwego, wzajemnego usytuowania poszczególnych składowych narządu ruchu.
  • aplikacja limfatyczna jest używana do terapii obrzęków limfatycznych i w profilaktyce.
  • techniki aplikacji korekcyjnej i powięziowej wykorzystuje się do rozluźnienia tkanek miękkich o wzmożonym napięciu natomiast
  • aplikacje więzadłowo-ścięgniste i funkcjonalne znajdują zastosowanie jako techniki wzmacniające osłabione mięśnie.
  • aplikacja korekcyjna dotyczy efektów uzyskanych w wyniku zastosowania elementów innych aplikacji np. poprawa zgięcia grzbietowego i podeszwowego stopy.