24 maja 2017

Kinezyterapia – leczenie ruchem

Kinezyterapia to bardzo istotny element rehabilitacji który pozwala pacjentom dojść do sprawności po urazach stawów. Lato to czas, kiedy bardzo często dochodzi do skręceń stawu kolanowego i również stawu skokowego. Istnieje takie mądre powiedzenie „ciało uszkadza się w ruchu oraz leczy się w ruchu”.

Pomimo wygojenia się tkanek miękkich okołostawowych po urazie, często spotykanym problemem jest funkcjonalność stawu oraz brak odpowiedniej kontroli nerwowo-mięśniowej poprzez zakłócenia propercepcji. Propercepcja jest zmysłem podświadomego czucia danego odcinku ciała oraz jego ułożenia, napięcia oraz korelacji z innymi częściami ciała w ruchu.

Ćwiczenia stabilizacyjne w kinezyterapii mają za zadanie odtworzyć naturalny program ruchu. Najpopularniejszym ćwiczeniem na tego typu problem jest tak zwany plank – deska wykonywana przodem, tyłem, bokiem. Często w trening wplata się wykroki oparte na pierwotnych wzorcach ruchu. Jeśli do tego dołożone zostaną ćwiczenia jednonóż z ćwiczeniami jednorącz to zostanie stworzony najbardziej efektywny zestaw ćwiczeń, który ma na celu poprawienie stabilizacji.

Przez co rozumiemy umiejętność zachowania ciągu ruchu w różnych warunkach podłoża i obciążeń.

Trening po uszkodzeniach tkanek miękkich oraz po rekonstrukcjach więzadeł krzyżowych jest procesem. Dlatego jeśli planujemy podjęcie wysiłku należy to skonsultować, ze specjalistą. Kinezyterapia jest procesem, który ma za zadanie zrekalibrować cały układ ruchu i dostosować go do nowych warunków pracy uszkodzonej okolicy i prowadząc aż do pełnej regeneracji.