25 września 2017

Masaż aromaterapeutyczny, lekiem na stres, napięcia nerwowe oraz wiele innych dolegliwości.

Fizjoterapia wiąże się z różnego rodzaju zabiegami, rehabilitacją oraz specjalistycznymi masażami. Jednym z takich zabiegów jest masaż aromaterapeutyczny o charakterze leczniczo – relaksacyjnym wraz z działaniem aromatycznych olejków eterycznych. Metody te już od dawna wykorzystywało się podczas zabiegów pielęgnacyjnych oraz odprężających zarówno w domu, jak i w profesjonalnych gabinetach masażu.

Taki masaż może być wykonywany miejscowo lub też może on stanowić zabieg na całe ciało. Wszystko jest zależne od wymagań pacjenta oraz celu jaki chciałby on osiągnąć.

Masaż polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów, tak aby wywoływać nacisk na tkanki. Powoduje to zwiększenie przepływu krwi przez naczynia i tym samym zwiększa się dopływ tlenu oraz związków odżywczych do tkanek. Masaż również zwiększa wchłanianie preparatów pielęgnacyjnych oraz stanowi on doskonały wypoczynek po wysiłku fizycznym.

Jakie są wskazania do zastosowania masażu aromaterapeutycznego?

Jeśli nastąpi uczucie zmęczenia, napięcia nerwowego, przewlekle odczuwany stres, złe samopoczucie, problemy ze skórą, czy też obrzęk – to znak że powinno się spróbować zabiegu jakim jest masaż aromaterapeutyczny. Ten zabieg fizjoterapeutyczny również pozytywnie wpływa na pracę układu immunologicznego, pracę serca, układ mięśniowo-szkieletowy, czy też układ nerwowy. Dobór odpowiedniego rodzaju olejku eterycznego zależy od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Każdej z dolegliwości przypisane są olejki eteryczne o odpowiednich zapachach.

Najważniejszymi przeciwwskazaniami do zastosowania tego typu zabiegu są: ciąża, choroba nowotworowa, nadwrażliwość na jakikolwiek składnik olejku eterycznego, wiek poniżej 15 roku życia oraz powyżej 65 roku życia. Natomiast inne przeciwwskazania to: choroby infekcyjne skóry, stany pooperacyjne, epilepsja, zakrzepica, migrena, powiększone węzły chłonne oraz artretyzm.\

Masaż aromaterapeutyczny ma być z założenia relaksujący, dlatego ruchy osoby wykonującej zabieg powinny być płynne i powolne. Aby stworzyć odpowiednią atmosferę, wskazane jest przyciemnienie wnętrza gabinetu oraz włączenie cichej i przyjemnej muzyki relaksacyjnej.