20 czerwca 2017

Masaż relaksacyjny sposobem na odprężenie

Głównym celem masażu relaksacyjnego jest poprawa stanu psychosomatycznego osoby masowanej poprzez odprężenie ciała i umysłu oraz zniwelowanie skutków stresu i zmęczenia w organizmie. To naturalny zabieg polegający na mechanicznej stymulacji tkanek organizmu za pomocą rąk terapeuty. Ma on pozytywne oddziaływanie na skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową, mięśnie, ścięgna, więzadła, powięzi, zakończenia nerwowe w skórze, układ krwionośny i limfatyczny, a także ośrodkowy układ nerwowy i hormonalny.

Ten typ masażu cieszy się dużym powodzeniem nie tylko w gabinetach masażu, ale także w gabinetach kosmetycznych oraz obiektów typu SPA i Wellness, gdzie stanowi jedną z najczęściej oferowanych usług. Masaż relaksacyjny redukuje wpływ stresu na ciało i psychikę.

Do korzystnych efektów masażu relaksacyjnego zalicza się:

– normalizacja napięcia przeciążonych lub chronicznie napiętych mięśni

– szybsza regeneracja zmęczonych mięśni

– usunięcie nadwrażliwości czuciowej i bólu spowodowanego stresem (trigger points)

 – zmniejszenie lub całkowite usunięcie bólu wywołanego dysproporcją w napięciu grup mięśniowych

 – usunięcie bólu w obrębie głowy i karku spowodowanego nadmiernym napięciem mięśni przykręgosłupowych

 – przyspieszeniu metabolizmu komórkowego

 – poprawa naturalnych procesów oczyszczających komórek z toksyn

 – rozluźnienie i zwiększenie elastyczności aparatu więzadłowego

 – poprawa samopoczucia przez zwiększenie wydzielania endorfin

 – poprawa wyglądu skóry i ułatwienie skórze oddychania poprzez usuwanie złuszczonego naskórka i wydzieliny gruczołów oraz przyspieszenie przepływu krwi i limfy

 – zmniejszenie lub likwidacja obrzęków oraz zapobieganie ich powstaniu

 – rozgrzanie masowanego obszaru ciała

 – łatwiejsze rozprowadzenie substancji odżywczych po organizmie

 – przyspieszeniu regeneracji mięśni i stawów po intensywnym treningu (ułatwia usuwanie kwasu mlekowego)

Masaż relaksacyjny jest szczególnie wskazany dla osób żyjących w pośpiechu, zapracowanych i będących w nieustannym stresie. Badania wykazują,  że ten typ masażu daje również pozytywne efekty w przypadku osób znerwicowanych i z zaburzeniami snu oraz depresją. Masaż relaksacyjny dobry jest również dla osób zdrowych, potrzebujących spokoju, którzy chcą się wyciszyć i zregenerować w przyjemnej atmosferze.

Ten typ masażu był stosowany już od dawna w leczeniu i profilaktyce. Również w Polsce coraz bardziej popularne są masaże orientalne – polinezyjski, hawajski, tajski, chiński, a także masaże z użyciem przedmiotów do masażu – masaż gorącymi kamieniami, stemplami itp.