Masaż w rehabilitacji

Masaż to zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i więzadła stawowe. Masaże w postaci zmian odruchowych wpływają również na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy, do narządów wewnętrznych włącznie. Inaczej mówiąc, masaż jest to świadome i celowe zadziałanie czynnikiem mechanicznym na tkanki ustroju.

Zgodnie z tą definicją, masaż nie jest czynnością automatyczną i powielaniem wyuczonych ruchów. Masażysta wykonuje przemyślane, uzasadnione autonomicznie i fizjologicznie techniki w celu uzyskania fizjologicznych efektów profilaktycznych i leczniczych.

Masaż wykorzystywany jest najczęściej w rehabilitacji leczniczej. Masaże stanowią tu jedną z metod fizjoterapeutycznych oraz są w praktyce sportowej jednym z ważniejszych środków w całym kompleksie odnowy biologicznej.

Masaż głęboki

Masaż głęboki jest specyficzną odmianą masażu leczniczego, który dociera do głębokich warstw mięśni ,ścięgien i tkanki łącznej, powodując ich szybkie rozluźnienie, widoczne już podczas zabiegu.
Ten specyficzny masaż leczniczy jest zabiegiem uzupełniającym techniki terapii manualnej, po usunięciu „prawdziwych” blokad w obrębie kręgosłupa. Masaż leczniczy stosowany jest również w zabiegach sportowych jako często jedyny skuteczny bodziec na wytrenowane mięśnie sportowca.

Techniki w masażu głębokim odbiegają od klasycznego. Tempo w czasie zabiegu jest wolne. Głębokie techniki wykonywane palcami, łokciem i przedramionami rozluźniają struktury napięć mięśniowych w punktach spustowych, mięśniach i ścięgnach.

Wskazania do masażu leczniczego:

  • sztywność karku
  • napięcia mięśniowe dolnego odcinka kręgosłupa
  • przykurcze mięśniowe z ograniczeniem ruchomości
  • zaburzenia pourazowe w tkankach miękkich (zrosty i blizny mięśniowe)