20 maja 2017

Najczęstsze kontuzje jakie mogą spotkać biegaczy.

Ostatnimi czasy bieganie stało się niezwykle popularnym sportem. Pozwala nam ono utrzymać ciało w dobrej kondycji, może tez pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami oraz jest to również dobry sposób na odreagowanie po ciężkim dniu. Mimo wszelkich dobrych korzyści jakie za sobą niesie, niestety trzeba się również liczyć z możliwością występowania urazów. Osoby uprawiające bieganie często nie zdają sobie sprawy z jakiego typu kontuzjami mogą się oni spotkać.

Kontuzje powstają najczęściej w skutek przeciążenia, czy przetrenowania. Jeśli zignorujemy początkowe symptomy, mogą one później skutkować poważniejszymi problemami. Przez co zmusza to do zaprzestania jakiejkolwiek aktywności fizycznej na pewien czas.

Przedstawimy z jakimi urazami i kontuzjami mogą spotkać się początkujący biegacze lub tacy, którzy trenują naprawdę dużo. Te osoby mogą liczyć się z naciągnięciami i naderwaniami mięśni, zapaleniem ścięgna Achillesa, bólem piszczeli, zespołem bólowym przedniego przedziału kolana.

Nadciągnięcie lub naderwanie mięśnia następuje na skutek urazu pośredniego powodującego uszkodzenie mięśnia w miejscu, gdzie podczas gwałtownego ruchu następuje zmniejszona rozciągliwość. Na ten uraz najbardziej narażone są osoby nie rozgrzewający się przed treningiem, osoby przetrenowane lub też poprzez słabą technikę biegu.

Następne schorzenie to zapalenie ścięgna Achillesa. Ścięgno to jest największym i najmocniejszym ścięgnem w naszym ciele. Łączy ono mięśnie łydki z kością piętową. Obydwa te mięśnie pełnią ważną funkcję podczas stawiania kolejnych kroków biegowych. Zapalenie ścięgna Achillesa może wiązać się ze z sumowaniem  się mikrourazów, które wynikają z nadmiernego obciążenia kończyny dolnej. Do zmian zapalnych może się również przyczynić bieganie na nierównych powierzchniach, obuwie o małej elastyczności podeszwy lub nowe obuwie.

Ból piszczeli to schorzenie, które bardzo często dotyka osoby biegające. To ból, który odczuwa się w przednio-przyśrodkowej części kości piszczelowej. To schorzenie dotyka najczęściej biegaczy początkujących. Może być to rezultat braku rozgrzewki, zwiększanie obciążeń treningowych lub też poprzez brak odpowiedniej techniki.

Podsumowując, kontuzje są integralną częścią każdej dyscypliny sportowej. Nie ważny jest tutaj stopień zaawansowania, to normalna konsekwencja aktywności fizycznej. Kontuzje nabywa sie najczęściej poprzez nieodpowiednie rozgrzanie przed treningiem lub tej jego brak. Warto więc przed każdą aktywnością fizyczną się solidnie rozgrzać, a także odpowiednio dobierać stopień intensywności treningu.