12 października 2017

Paluch koślawy inaczej haluksy

To jedna z częściej występujących deformacji w obrębie przodostopia, która najczęściej dotyka kobiety. Schorzenie to polega na stopniowym koślawieniu (odchylaniu do boku) palucha w pierwszym stawie śródstopno -palcowym. Charakteryzuje się to również uwypukleniem się głowy kości śródstopia po wewnętrznej stronie stopy.

Dopuszczalną delikatną deformacją jest odchylenie w stosunku do neutralnej osi stawu o 15 stopni jest uważane za normalne. Jeśli natomiast paluch odchylony jest znacznie bardziej, powinniśmy udać się na konsultację do specjalisty.

Jednym z najbardziej oczywistych objawów haluksów jest wizualne odchylenie palca w stosunku do śródstopia. Towarzyszyć może temu przyśrodkowe zaczerwienienie, powstawanie cyst oraz pęcherzy.

Haluksy mogą pojawiać się u osób w bardzo różnym wieku, a stopień deformacji postępuje z biegiem czasu. Tym zmianom towarzyszy również pojawienie się i stopniowe nasilanie dolegliwości bólowych.

Najpowszechniejszą przyczyną powstawania haluksów jest dziedziczność. Niestety niektóre z osób mają skłonności do występowania tego schorzenia i nie za wiele mogą na to poradzić. Mogą jedynie spowolnić postęp deformacji i złagodzić ból.

Na stopień nasilenia deformacji oraz tempo zaawansowania zmian wpływa kilka czynników. Na przykład nieodpowiednie (ciasne i wysokie) obuwie, brak aktywności fizycznej oraz nadwaga.

Ból towarzyszący haluksom powstaje poprzez mechaniczne podrażnienie uwypuklonej głowy pierwszej kości śródstopia przez obuwie.

W początkowych etapach schorzenia warto jest zasięgnąć rady podologa. Specjalista ustali czy ha luksy zostały nabyte z powodu nieprawidłowości funkcji stopy i zaproponuje użycie odpowiednio dobranej wkładki do butów. W niektórych przypadkach zastosowanie takiej wkładki może spowolnić postęp choroby.

Osoba borykająca się z haluksami powinna nosić odpowiednio obszerne buty. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybranie butów o rozmiar większych. Zapewnią one więcej miejsca dla stopy i zminimalizują ryzyko zmian otarciowych.

Leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen, naproxen, diklofenac mogą być stosowane w celu redukcji bólu.

Jedyną skuteczną formą leczenia koślawości jest chirurgia stopy. Metody operacyjnie znacznie ewoluowały i cieszą się one coraz większym powodzeniem. W większości przypadków pacjenci są w stanie obciążać operowaną stopę już w kilka godzin po zabiegu i jeśli metoda operacyjna jest dobrze dobrana powrót schorzenia jest raczej niemożliwy.