21 lutego 2017

Profilaktyka podczas zimowych wypadów.

Chociaż zima w Polsce w niektórych miejscach już nieco ustąpiła, to i tak warto poczytać kilka wskazówek, które pomogą uniknąć urazów podczas wyjazdów. Pomogą one również w bezpiecznym korzystaniu z różnego rodzaju atrakcji sportowych.

Tak jak w przypadku każdego jednego ćwiczenia, tak i również wyjścia na stok, szlak górski czy lodowisko potrzebujemy na początek solidnej rozgrzewki. Zanim jeszcze założymy na siebie cały sprzęt pomaszerujmy przez jakiś czas lub potruchtajmy w dość żwawym tempie. Podczas rozgrzewki nie można też zapomnieć o kilku ćwiczeniach, które będą obejmowały stawy, bo to przecież one będą najintensywniej pracowały podczas tego typu wysiłku.

Jednym z najbardziej popularnych sportów zimowych jest narciarstwo. Oto kilka przykładowych ćwiczeń dla miłośników tego sportu:

– trucht w miejscu

– skręty i krążenie głową

– krążenia ramion

– krążenia w stawach skokowych

– krążenia stawach łokciowych

– krążenia w nadgarstkach

– krążenia w stawach kolanowych

– wypady do przodu oraz do boku

– skręty oraz skłony boczne tułowia

– przysiady

Rozgrzewka powinna trwać od 10 do 15 minut. Ważne jest by nie pominąć żadnej części ciała. Delikatne rozciągnięcie mięśni ułatwi zjeżdżanie, ale też zapobiegnie kontuzjom oraz urazom podczas upadków.

Po intensywnym dniu na stoku bardzo ważne jest zjedzenie solidnego, gorącego posiłku. Trzeba też znaleźć czas na odpoczynek. Jeśli kolejnego dnia planujesz kolejny intensywny, sportowy dzień to przed nim warto dobrze się wyspać.