21 maja 2017

Przyczyny bólu w pachwinie

Pachwina mieści się między brzuchem a przednio-przyśrodkowa częścią uda. W jej sąsiedztwie znajduje się wiele ważnych narządów  anatomicznych – narządy wewnętrzne, mięśnie, więzadła, nerwy, czy węzły chłonne. W związku z czym ból w pachwinie może wiązać sie z zaburzeniami różnych struktur i dlatego ważne jest zróżnicowanie schorzeń poprzez dokładne badanie.

Dolegliwości w pachwinie mają charakter wielopłaszczyznowy, więc postawienie trafnej diagnozy jest bardzo trudne. Dlatego potrzebny jest szczegółowy wywiad, badanie kliniczne oraz badania dodatkowe. Możliwe jest wystąpienie wielu złożonych zaburzeń strukturalnych oraz funkcjonalnych. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka, aby móc podjąć właściwą drogę leczenia.

Pachwina to rejon ciała o niskiej odporności na urazu oraz przeciążenia. To miejsce ulokowane pomiędzy bardzo istotnymi strukturami anatomicznymi. Wszystko to powoduje, że ból lokalizujący się w pachwinie może mieć zupełnie inne podłoże. Dlatego istotne jest by każde z tych dolegliwości były poddane szerokiej diagnostyce, ponieważ przyczyną bólu może być drobny uraz lub też bardzo poważne schorzenie.