22 grudnia 2016

Reaktywne zapalenie stawów – na czym to polega?

Czym jest ten typ zapalenia stawów? To jałowe zapalenie błony maziowej stawów podczas którego w tkankach stawowych znajduje się obcy antygen. Ci u których doszło do zakażenia stawów w następstwie urazu są leczeni na oddziałach ortopedii i chirurgii. Podczas zapalenia może występować gorączka reumatyczna, czyli ostry proces zapalny występujący głównie w stawach i sercu.

Typową zmianą w gorączce reumatycznej są guzki Aschoffa. Powstają one w tkance łącznej, w sąsiedztwie naczyń, przechodząc 4 kolejne fazy rozwoju. Guzki te najczęściej można znaleźć w sercu, stawach, skórze, płucach i nerkach.

Gorączka reumatyczna jest chorobą wieku dziecięcego i tylko wyjątkowo występuje u osób dorosłych.

Początek choroby jest zwykle dość ostry, a objawy występują po upływie 1-2 tygodni od zakażenia paciorkowcem górnych dróg oddechowych. W tym czasie mogą pojawić się objawy zwiastunowe, czyli stany podgorączkowe, osłabienie, utrata łaknienia, zmniejszenie masy ciała.

Zapalenie stawów występuje o ok. 85% chorych i charakteryzuje się ono nagłym bólem, zaczerwieniem, obrzękiem i wysiękiem w dużych stawach – szczególnie kolanowych, skokowych, barkowych i nadgarstkowych.

Chory powinien leżeć w łóżku, dopóki nie ustąpią objawy ostrego procesu zapalnego: gorączka, przyspieszenie czynności serca, zmiany zapalne w stawach, przyspieszone opadanie krwinek. Okres ten trwa zwykle 4-6 tygodni. Podstawowym lekiem w gorączce reumatycznej są salicylany.