Terapia manualna

Specjalnością Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej jest  szeroko pojęta terapia manualna.  Swoją opieką medyczną obejmujemy pacjentów w każdym wieku: od niemowląt do osób starszych.

Terapia manualna i funkcjonalna dla Pacjentów w każdym wieku

PNF czyli torowanie nerwowo – mięśniowe to koncepcja wykorzystująca silne i zdrowe regiony ciała do usprawniania tych objętych chorobą. Terapia traktuje pacjenta całościowo, jest bezbolesna i zdecydowanie przyspiesza powrót pacjenta do sprawności. Zakłada ścisłą współpracę pacjenta i rehabilitanta, sprawiając, że chory dochodzi do funkcji życiowych w pełnym komforcie fizycznym i psychicznym.

Metoda Maitland to indywidualna terapia manualna z doborem odpowiednich dla pacjenta technik terapeutycznych. Ten rodzaj terapii stosowany jest między innymi w bólach kręgosłupa, przepuklinach, problemach dyskowych oraz zablokowaniach powierzchni stawowych czy rwie kulszowej.

Metoda Briana Mulligana to obciążanie powierzchni stawowych siłą grawitacji. Sposób ten jest przyjazny pacjentowi, ponieważ nie przekracza się w nim granicy bólowej chorych rejonów ciała. Pacjent wykonuje ruch czynny, a fizjoterapeuta wspomaga go ruchem biernym przez jednoczesny docisk połączony ze ślizgiem powierzchni stawowej.

FOI czyli Funkcjonalna Osteopatia i Integracja zakłada, że na problemy narządów ruchu organizm reaguje holistycznie. Koryguje ustawienia kości względem siebie, pracę stawów i napięcia mięśniowe.
Terapia punktów spustowych, czyli miejsc, z których ból promieniuje na okoliczne rejony ciała, polega na uciskaniu palcem lub stymulację kostką lodu wrażliwego fragmentu. Zmniejsza to napięcie tkankowe na danym obszarze zaburzenia.

YUMEIHO to metoda, której celem jest symetryczne ułożenie kręgosłupa względem miednicy. Wykorzystywany jest w niej między innymi masaż ugniatająco – uciskowy i techniki manipulacji w obrębie połączeń stawowych.
Masaż głęboki różni się znacznie od klasycznego. Tempo jego wykonywania jest wolne, a wykonywanie go za pomocą palców, łokci i przedramion pozwala na rozluźnianie napięć w punktach spustowych, mięśniach i ścięgnach.

Terapia manualna dla najmłodszych

NDT Bobath to terapia przeznaczona dla niemowląt. Bardzo ważny jest udział rodziców, którzy towarzyszą swojemu dziecku podczas ćwiczeń, a także praktykują dobre nawyki w domu. Szczególną uwagę zwraca się na to, by dziecko dobrze czuło się podczas rehabilitacji. Dlatego przebiega ona w luźnej atmosferze zabawy.

SI (Integracja Sensoryczna) pomaga dzieciom z zaburzeniami koncentracji, nadpobudliwością emocjonalną, zbyt małą lub zbyt dużą aktywnością ruchową, zaburzeniami poczucia kierunku czy problemami z czytaniem i pisaniem. Sprawia, że młodzi pacjenci uczą się planowania ruchu.