28 października 2017

Urazy w sportach zimowych.

Ostatnimi czasy popularność sportów zimowych dość znacząco wzrosła. Chociaż przybywa zainteresowanych snowboardem, czy też nartami biegowymi to wciąż większość osób na stokach to narciarze zjazdowi. Niestety coraz częściej narciarze narażeni są na ryzyko kontuzji. Jednak można temu zapobiec.

By uchronić się przed kontuzjami, tak jak w każdym sporcie najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. W tym celu sprawdzą się ćwiczenia rozciągające i takie które przygotują organizm do codziennych obciążeń. Istotny jest również odpowiedni ubiór, dobrze dobrany sprzęt, który będzie adekwatny do naszego wzrostu i umiejętności.

Jeśli natomiast zdarzy się tak, że mimo przygotowań do jazdy, wrócisz z urlopu z kontuzją, bolą Cię kolana, kostki, plecy, kark lub nadgarstki jak najszybciej wybierz się do fizjoterapeuty. Fizjoterapia rozpoczęta na czas pozwoli z radością wspominać miłe chwile z wyjazdu, ponieważ po bólu pozostanie tylko wspomnienie.

Z jakiego typu kontuzjami spotykają się najczęściej narciarze?

Narciarze najczęściej borykają się z kontuzjami związanymi z kończynami. Związane jest to z tym, że podczas jazdy na nartach w głównej mierze właśnie te stawy są obciążane. W przypadku upadku, kiedy buty się nie wypną może dojść do wygięcia kolana i powiązanego z tym uszkodzenia więzadła.

Podczas upadku każdy z nas posiada odruch podparcia rąk. Niestety nie zawsze jest to korzystne dla naszych nadgarstków. Może w taki sposób dojść nawet do złamania kości nadgarstka.

Niekiedy podczas jazdy na stoku zdarzają się poważniejsze upadki lub zderzenia. Wtedy też może dojść do uszkodzeń kręgosłupa. Jeśli po upadku odczuwamy ból w odcinku szyjnym kręgosłupa powinniśmy bardzo uważać, gdyż może to oznaczać że doszło do uszkodzenia kręgów w rejonie szyi lub karku.

Jeśli po powrocie z nart odczuwasz jakikolwiek ból i niepokoi Ciebie to, koniecznie zgłoś się do fizjoterapeuty.