22 lutego 2017

Zadbaj o kondycję swoich barków.

Ból barku dotyka osoby w różnym wieku. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Wiadomo jednak, że warto zapobiegać niż leczyć. Dlatego przedstawimy Ci kilka istotnych porad, które pomogą zachować zdrowe barki.

Dla zdrowia i dobrej kondycji każdej z części naszego organizmu ważne jest zachowanie umiaru. Jeżeli chodzi o staw barkowy to ważny jest ruch umiarkowany. Zbyt duże przeciążenia na przykład noszenie ciężarów, czy intensywne porządki mogą być przyczyną zapalenia aparatu ruchu.

Najbardziej obciążającym barki ruchem są powtarzalne uniesienia rąk do góry, które są wykonywane na przykład przy myciu okien, czy malowaniu. Dlatego nie warto przeciążać barków i rozłożyć wykonywanie tych czynności w czasie, tak by staw oraz otaczającego go mięśnie miały czas na regeneracje i odpoczynek.

Niewielu z Nas zdaje sobie sprawę z tego, że nieprawidłowa pozycja podczas spania może być przyczyną różnych dolegliwości bólowych. Każdy z nas spędza co najmniej kilka godzin na nocnym odpoczynku. Kluczową kwestią jest odpowiedni materac. Nie powinien on tylko stwarzać wrażenia wygodnego, ale też powinien być wytrzymały i odporny na odkształcenia.

Miękkość materaca należy dobrać do własnej masy ciała. Jeśli wybieramy materace do łóżka małżeńskiego, dobrze jest dobrać osobne dla każdego z małżonków.

Rodzaj poduszki oraz pozycja w jakiej śpimy ma wpływ na ułożenie stawów barkowych. Warto pamiętać, że zależnie od tego czy śpimy na boku, na wznak, czy na brzuchu powinniśmy dobrać odpowiedni model poduszki. A wielkość poduszki należy dostosować do naszego wzrostu. Dzięki spaniu na odpowiedniego typu poduszce znikają bóle karku i barku oraz uporczywe mrowienia.

By zadbać o zdrowie stawu powinno się wykonywać każdego dnia ćwiczenia ogólno usprawniające. Utrzymanie barków w dobrej kondycji zmniejszy ich podatność na urazy, przeciążenia oraz obniży ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych.